Jak vybavit dětský pokoj?

Vybudovat dětský pokoj, ve kterém se děti budou cítit dobře, budou mít dostatek prostoru, místo pro učení i pro hraní, místo kde se budou klidně spát a dospívat není rozhodně jednoduchým úkolem. Každé dítě vzhledem k věku má jiné nároky. Inspiraci pro vybavení dětského pokoje najdete v následujícím příspěvku.

V první řadě se podíváme nato, co vlastně děti potřebují vzhledem k jejich věku.Věk dítěte je totiž jedním z nejdůležitějších hledisek, kterým je třeba se řídit při zřizování dětského pokoje. Následovat pak bude již samotné vybavení dětského pokoje.


Kojenec do půl roku

  • V tomto věku se dítě bez vlastního pokoje ještě jistě obejde. Vyplatí se mu však v bytě vytvořit zákoutí, kde jej budou obklopovat barevně vhodně zvolené předměty.
  • Nejdůležitější pro něj je bezpečná postýlka a jednodílná tvrdá matrace, povlečená pratelným potahem
  • Jako rodiče zase oceníte přebalovací pult doplněný odpadkovým košem a lampičkou s tlumeným světlem, kterou pak můžete rozsvítit i v noci bez toho aby dítě oslňovala.
  • Vhodnými barvami jsou pak tlumené barvy. Výrazné barvy jako je např. červená, používejte pouze na doplňcích, to platí i pro starší děti

Dítě do 3 let

  • Jako podlaha v dětském pokoji je nejlepší teplá a omyvatelná podlaha.
  • Vhodným doplňkem je malý pracovní stolek s židličkou a vynikající jsou také vaky naplněné polystyrénovými kuličkami.
  • Vhod přijdou policové systémy s úložnými boxy pro hračky.
  • Do pokoje, patří také něco, na čem se může dítě houpat, třeba houpací koník, nebo lehátko na kterém může bez újmy skotačit.

Předškolák do 6 let

  • Dítě v tomto věku potřebuje stále dostatek prostoru na zemi pro své hry.
  • Na čase je také pořídit větší postel, která může být i zvýšená, v tomto případě však opatřená bezpečnostním žebříkem.
  • Dítě už vám může také říct svůj názor a pomoct vám tak s výběrem např. lampičky do svého pokoje.
  • Pozor už si dávejte na příliš dětinskou výzdobu. Brzy se okouká a dítě se za ni může začít stydět.
  • Pokud vaše dítě rádo kreslí, kupte mu tabuli s malířským stojanem.
  • Výborným doplňkem jsou také žebřiny, žebříky, futonová matrace na válení…
  • Do dětského pokoje už by měli také patřit hodiny.

Školák 7-14 let

  • Mladší školáci rozhodně ještě potřebují místo na hraní.
  • Na místě je také pracovní kout, hned jak vaše dítko nastoupí do školy.Jeho součástí by pak měla být i police na knihy a další předměty.
  • Nezapomeňte na potřebu nových úložných prostor na školní věci.
  • Děti také stráví větší část dne v posteli, pořiďte proto peřiny, které snesou časté praní.

Dospívající děti 14-18 let

  • Začněte počítat s tím, že dítě si klidně svůj pokoj předělává podle svých představ, nekritizujte jeho vkus a pomozte mu.
  • dětský stůl, který tu byl doposud, musí také nejpozději teď vystřídat pracoviště normální velikosti.
  • Počítejte také s nákupem polic na CD a podobné doplňky.


Chyby při tvorbě pokojíčku

Mezi nejčastější problém patří extrém při volbě barev pokojíčku. Chybou se tak stávají také pokojíčky, příliš barevné pokojíčky, ale také pokojíčky, kde je např. všechno vybavení z přírodního dřeva, které je natřené pouze transparentním bezbarvým lakem. Pokojík by tedy neměl být barevně přeplácaný, ale barvy do něj rozhodně patří.


Koberec


Koberec
je ve většině případů součástí každého pokojíčku, neměl by však být jedinou podlahovou krytinou. Doporučujeme tedy použít malý koberec třeba s motivem silnic, velký koberec se nejen špatně udržuje, ale je také příčinou velké tvorby prachu.

Důležité také potom je nepřeplácat dětský pokoj věcmi, které děti pro svůj současný vývoj nepotřebují. V tomto případě je řeč např. o různých dekoracích, u kterých je pro děti těžké pochopit, že nejsou na hraní.


Pokoj pro školáka je potřeba jiný

K největším změnám dětského pokoje dochází, pokud se dítěti narodí sourozenec, nebo při nástupu do školy. Základní výbavou pro školáka by pak měl být pracovní stůl a židle s vhodnými doplňky.

Ideálním řešením bývá nábytek, který roste postupně s věkem dítěte. Pokud je deska psacího stolu příliš nízko, dochází k přetěžování krčních svalů, naopak, pokud je vysoko dochází k zatěžování ramenních kloubů.


Barvy pokoje ovlivňují náladu

I děti mají svůj vlastní vkus. Ptejte se jich, co se jim líbí, donutí je to přemýšlet a nemusí tak jen přijímat názory dospělých. dítě vnímá svět velmi pocitově a některé barvy tak nemusí snášet zrovna dobře.

V nevhodně vymalovaném pokoji se pak mohou děti chovat neodůvodněně neklidným způsobem. Mezi klasické barvy, kterými nic nepokazíte, patří teplá žluť. Pro svoje uklidňující účinky se doporučují také světlejší odstíny modré, růžové, nebo zelené.


Nábytek nemusí být nutně nový

Rozhodně není správnou cestou vybavit dětský pokoj jakousi napodobeninou dospělých. Pozornost je tak třeba věnovat nábytku, kterým dětský pokoj vybavíte. Není nutné, aby nábytek v dětském pokoji byl nový, neměl by však rozhodně připomínat odkladiště starých a nepotřebných věcí, které už se nikomu nehodí.

Ze skříní byste pak neměli tvořit bloky, ale spíše prostřídat větší a menší kusy. Získáte tak volný prostor pro obrázky, poličky a nástěnky.
Rozhodně nemusíte brát tento příspěvek jako samozřejmost, sami určitě poznáte, co vašim dětem vyhovuje nejvíce. Každopádně věřím, že mnohým z vás tento článek pomohl trošku rozšířit obzory a pár vhodných tipů na uspořádání dětského pokoje jste zde našli.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Jak vybavit dětský pokoj?
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: Brooker

Reklama, Marketing, Mediální zastoupení, Zprostředkování obchodu a služeb, SEO optimalizace, Tvorba www stránek, Tvorba PR článků a obsahu pro webové stránky...